Bp Adam Lepa

Bp Adam Lepa (1939-2022) – prekursor religijnej edukacji medialnej w Polsce. Mam zaszczyt pokierować grantem NPRH o tej niezwykłej postaci.

Wsparcie otrzymaliśmy w ramach 12. konkursu Dziedzictwo narodowe z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – nr projektu NPRH/DN/SP/0189/2023/12, wysokość dofinansowania 359 400 zł. Dzięki temu będziemy mogli usystematyzować i krytycznie opracować jego dorobek z pedagogiki mediów. Dlatego też do zespołu zaprosiłem badaczy z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, bezpośrednio i pośrednio związanych z osobą bp. Adama Lepy i zainspirowanych jego pracami edukacyjno-medialnymi:

  • dr hab. Dominikę Żukowską-Gardzińską, prof. ucz,
  • ks. dr. hab. Rafała Leśniczaka, prof. ucz.,
  • ks. dr. Waldemara Bartochę,
  • ks. dr. Jarosława A. Sobkowiaka.
Bp Adam Lepa, Samorzad.gov.pl, Fair use

O projekcie

Bp Adam Lepa pozostawił po sobie kilkanaście monografii, jak również dziesiątki artykułów naukowych i setki esejów publicystycznych. Chcemy uporządkować ten rozproszony dorobek, zwłaszcza że większość swoich prac pisał odręcznie. Jest autorem wielu oryginalnych pojęć i koncepcji takich, jak galenosfera – środowisko ciszy w mediach, ikonosfera – obrazu. Jednak przede wszystkim jest twórcą teorii logosfery. W rezultacie wypracował oryginalną, polską koncepcję faith-based media literacy education, religijnej edukacji medialnej. Interesowała go aksjologia i etyka mediów, jak również problemy manipulacji i propagandy w informacjach dziennikarskich. To postać nie tylko ważna dla naszego uniwersyteckiego środowiska, czy też dla Kościoła łódzkiego. Inspiruje oryginalnym podejściem współczesną pedagogikę mediów, nie tylko w Polsce. Stąd naszym zdaniem jego dorobek jest istotną częścią tożsamości narodowej.

Co planujemy?

Po zakończeniu kwerendy naukowej i digitalizacji dostępnych zasobów chcemy zaproponować i opublikować w otwartym dostępie trzy opracowania. Monografię z artykułami – głównie studyjnymi – Bp Adam Lepa (1939-2022) – prekursor religijnej pedagogiki mediów w Polsce. Jednak zależy nam na większej promocji dorobku Pedagoga w polskim środowisku edukacyjnym. Stąd pomysł przygotowania Słownika edukacji medialnej wg bp. Adama Lepy, jak również scenariuszy zajęć lekcyjnych do klas szkół ponadpodstawowych z edukacji medialnej z opracowaniem metodycznym. Projekt rozpisano na 36 miesięcy. Wiosną rozpoczynamy prace.