Czy buty na koturnie są jeszcze modne

Czy buty na koturnie są jeszcze modne? Co jakiś czas wracają do łask. Ta moda przywędrowała do nas ze Wschodu na przełomie XIV i XV wieku.

Buty na koturnach cenili lekarze brytyjscy jako zdrowe. Ponieważ miały szerokie przody niekrępujące i niedeformujące palców. Jak również dzięki równemu ułożeniu stopy, niemęczącemu podczas chodzenia. Dlatego tylko przesadne platformy mogą być uciążliwe, a nawet powodować upadki i kontuzje kostki.

Image by senivpetro on Freepik

Wenecjanki

Moda na znaczne podwyższanie obuwia damskiego przywędrowała do Europy ze Wschodu na przełomie XIV i XV wieku. Stąd też damy weneckie paradowały w koturnowym obuwiu, opierając się na ramionach dwóch służebnic, idących po bokach. Kronikarze weneccy zanotowali w 1430 roku, że rząd republiki zakazał kobietom ciężarnym noszenia pantofli na koturnach wyższych niż 50 cm, z uwagi na grożące niebezpieczeństwo.

Londynki

Thomas Coryat (1577-1617), angielski podróżnik, pisał o koturnach jeszcze w XVII w. w swoich notatkach z podróży do Wenecji. “Szkoda, że ten głupi zwyczaj nie został zakazany i usunięty z tego miasta”. Dziwne są te uwagi Anglika, bo i w Londynie eleganckie damy nosiły koturny. Były podobne do pantofli na szczudłach, które pomagały im przedostawać się przez otwarte rynsztoki i tonące w błocie ulice.

Francuzki i Hiszpanki

Bernard Rudofsky (1905-1988), autor książki o dziejach mody – Are Clothes Modern? An Essay on Contemporary Apparel (1947) – pisał: “Francuzki nosiły koturny o wysokości sięgającej dwóch stóp”. Dodaje, że “pewien gość na dworze królewskim w Madrycie zauważył, że nawet królowa Hiszpanii, małżonka Filipa V, chodziła na koturnach”. Inna kwestia to, czy buty na koturnie są jeszcze modne. Jednak historia ubioru pokazuje, że cyklicznie powracają pewne trendy kulturowe. Tak samo może być z koturnami właśnie.

Are Clothes Modern
Rudofsky B., 1947, Are Clothes Modern? An Essay on Contemporary Apparel, Chicago.