Na 8. Cyberprzestrzeń i światy wirtualne o pedagogice XXI wieku wybieram się z logosferą bp. Lepy oraz z pytaniem: czy ChatGPT pisze wiersze?
To cykliczna konferencja organizowana przez Instytut Pedagogiki, Katedrę Dydaktyki i Pedagogiki Medialnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Ponieważ mam zaszczyt współpracować i przyjaźnić się z wieloma pracownikami naukowymi tej uczelni, a z samą konferencją jestem od początku. Co prawda nieco pandemia, a niekiedy inne trudności życiowe konfliktowały obecność na konferencji, ale teraz koniecznie jestem. 24 maja 2024 roku. Notabene z p. dr. Mateuszem Kotem, niegdyś doktorantem, teraz pełnoprawnym pracownikiem nauki. M.in. organizatorem Dni Medialnych UKSW.
O konferencji Cyberprzestrzeń i światy wirtualne
Pomysłodawcą był dr hab. Maciej Tanaś, prof. ucz. a może raczej zespół. Coś zwykle fermentuje w nas i wtedy rodzi się środowisko naukowe. W 2014 roku – według moich szacunków – spotkaliśmy się po raz pierwszy na konferencji. A sama współpraca trwa od 2008 roku (dr hab. Jerzy Bednarek, prof. ucz., dr Anna Andrzejewska). Jest to wyjątkowe środowisko pedagogów (dr Sylwia Galanciak, dr hab. Marek Siwicki, prof. ucz.). Można powiedzieć: nadwrażliwe. Zatem pasuję do niego doskonale. Poszukują sensu człowieka w świecie pełnym trudności i wojen, nie mówiąc już o każdej możliwej niepełnosprawności. To była idea Marii Grzegorzewskiej (1887-1967). Bo:
Nie ma kaleki, jest człowiek
Maria Grzegorzewska
Wyjątkową płaszczyzną studiów i badań stały się właśnie cyberprzestrzeń i światy wirtualne. Można już się zastanowić, skąd to rozróżnienie. Cyberprzestrzeń – choć to termin twórcy cyberpunku Williama Gibsona (1948-) – nie jest tu użyty literacko, a bardziej technicznie. Światy wirtualne – a pamiętam niesamowity spór o słowo rzeczywistość z prof. dr hab. Anną Latawiec (1951-) – to wszystko to, co człowieka stanowi, ale jakby w innym wymiarze, tzw. immersji, zanurzania się w coś, czego do końca nie znamy. Kultura, społeczeństwo, religia, what ever. Ta konferencja to przestrzeń do pokazania się i dyskusji o tym, co w Polsce i w świecie ważne dzisiaj w technologii. Ale przede wszystkim to szukanie sensu technologicznego. Na płaszczyźnie każdej z dyscyplin. Aż po nauki teologiczne. Mistrzem, który wielokrotnie brał udział w naszej konferencji, był dr hab. Janusz Morbitzer, prof. ucz. (1957-2022).
Logosfera, czyli czy ChatGPT pisze wiersze?
I ja wybrałem drogę Mistrzów. Tylko tak można się rozwijać. A i zasada nikogo nienazywania mistrzem – którą łamię regularnie – tutaj wyjątkowo nie jest ostrzeżeniem “przed uczonymi w Piśmie” (Mt 23, 1-12). Prowadzę grant dokumentacyjny o śp. bp. Adamie Lepie. Mam wspaniały zespół, choć jeszcze czekam na formalności ministerialne. Mamy większość jego tekstów, niektóre udostępnimy do badań publicznie, w formie spisu.
Prawie nikt nie wiedział o tym, że bp. Adam Lepa wszystkie swoje teksty pisał odręcznie. A potem prosił do przepisania na komputerze. Kto z nas tak ma?
Mój temat referatu to powrót do dwóch prac z pierwszej dekady XXI wieku. Jego pracy o logosferze i mojego doktoratu – jakby krytyki. A teraz przede mną temat:
Gdzie jest miejsce na poezję. Mój tomik (2012) oraz kreacja ChatGPT. Żeby odpowiedzieć na pytanie o perspektywę użyłem poteżnych narzędzi kulturowych. M. in. śp. Ernesta Brylla (1935-2024).