Czy gry komputerowe są tekstami kultury? Fenomen gier cyfrowych to temat konferencji Dni Medialne UKSW. Warszawa, 9-10 kwietnia 2024.
Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku gry komputerowe kojarzyły się z prostymi strzelankami lub też z pokonywaniem przeszkód i labiryntów. W mojej pamięci trwale zapisały się logiczno-zręcznościowy Boulder Dash czy shoot ’em up River Ride. Współcześnie to kompletnie inny świat rozrywki. Można go porównać do kulturowej zmiany, której doświadczyło kino. Od pierwszych filmów braci Auguste’a (1862-1954) i Louisa Lumière (1864-1948) pod koniec XIX w. do rozwiniętego przemysłu filmowego Hollywood i dzieł sztuki kinematograficznej Siergieja Eisensteina (1898-1948). Bo gry komputerowe – czy też: cyfrowe, wideo – to pełnoprawny sektor mediów i nowy typ tekstów kulturowych. Obok malarstwa, muzyki, literatury i mass mediów. Nie dziwi zatem wprowadzenie w 2016 roku do Paszportów “Polityki” nowej kategorii kultura cyfrowa. Jednak pozostaje wiele pytań i kwestii dyskusyjnych dotyczących tego fenomenu.
Zdjęcie autorstwa JESHOOTS.com z PexelsTematyka konferencji
Dni Medialne UKSW to okazja do rozmowy na ten temat. O fenomenie gier cyfrowych z pewnością wypowiedzą się nie tylko kulturoznawcy i medioznawcy, ale też psychologowie, informatycy, pedagodzy czy literaturoznawcy. To również temat jak najbardziej teologiczny, bo we współczesnych uniwersach gier nie brakuje wątków religijnych, dość wspomnieć o League Of Legends. I wreszcie to podstawa nowej rywalizacji określanej jako e-sport.
Szczegóły organizacyjne
Dwudniowe spotkanie badaczy i tak nie wyczerpie wątków. Ale jest przynajmniej szansa opracowania pewnej mapy problemów. Referaty można zgłaszać za pomocą formularza. Wydarzenie ma charakter hybrydowy. Stacjonarnie na Kampusie Dewajtis Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, natomiast w formie online poprzez Cisco WebEx. Szczegółowe informacje – o terminach, odpłatności – na stronie internetowej Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa media.uksw.edu.pl Projekt realizowany w ramach programu Doskonała Nauka II – moduł: wsparcie konferencji naukowych, 2023-2024, KONF/SP/0172/2023/01, 29 821,00 zł.