Czy Sherlock Holmes jest prawdziwy? To fikcja literacka Arthura Conan Doyle’a. Jednak częściowo inspirował się autentycznymi postaciami.
W 1881 roku Londyn poruszony został tajemniczym zaginięciem piekarza Urbana Stangera z Baker Street. Badaniem tej tajemniczej sprawy zajął się niemiecki detektyw Wendel Scherer. Przeprowadzone przez niego dochodzenie doprowadziło do skazania wdowy po piekarzu i jej kochanka – czeladnika z mężowskiej piekarni.
Image by fxquadro on FreepikDoyle in 1914, Wikipedia, Domena publiczna
Fryzjer i detektyw
Detektywa Scherera uważają za pierwowzór Sherlocka Holmesa bohatera kilkudziesięciu opowieści kryminalnych Arthura Conan Doyle’a (1859-1930). Teoria zbrodni popełnionej na piekarzu z Baker Street żywo przypomina holmesowskie rozwiązania zagadek kryminalnych. Zwraca się także uwagę na podobieństwo nazwisk prawdziwego i powieściowego detektywa. “Scherer” to stara forma niemieckiego słowa “Haarschneider”, czyli fryzjer. W przekładzie na gwarę londyńską brzmi to “Shearlocks”. Od tego do imienia Sherlock pozostaje już tylko jedno pociągnięcie pióra.
Przy ul. Baker Street
Natomiast nazwisko bohatera Conan Doyle’a pochodzić ma od znanego w Anglii pisarza amerykańskiego Olivera Wendella Holmesa (1809-1894). Zauważmy, że i niemiecki detektyw miał na imię Wendell. Przypomnijmy również, że Wendel Scherer zajmował się zbrodnią popełnioną przy londyńskiej Baker Street, a więc tam, gdzie w domu oznaczonym nieistniejącym nigdy numerem 221b umieścił Conan Doyle mieszkanie swojego bohatera. Okazało się jednak, że jest jeszcze w Londynie druga Baker Street, w robotniczym kwartale St. Luke. Elegancki detektyw nie mógł jednak zamieszkać w dzielnicy biedoty. I dlatego Conan Doyle wybrał tę lepszą Baker Street, w dzielnicy St. Marylebone. Zatem do pewnego stopnia możemy odpowiedzieć twierdząco, czy Sherlock Holmes jest prawdziwy.
Powieści i opowiadania
Conan Doyle napisał łącznie 56 opowiadań oraz cztery powieści o detektywie: Studium w szkarłacie (1887), Znak czterech (1890), Pies Baskerville’ów (1902, rok wcześniej ukazywała się w odcinkach w “The Strand Magazine”) oraz Dolina trwogi (1915, również najpierw w odcinkach, w czasopiśmie). Wszystkie powieści są dostępne w serwisie Wolne Lektury.