Czy Sherlock Holmes jest prawdziwy

Czy Sherlock Holmes jest prawdziwy? To fikcja literacka Arthura Conan Doyle’a. Jednak częściowo inspirował się autentycznymi postaciami.

W 1881 roku Londyn poruszony został tajemniczym zaginięciem piekarza Urbana Stangera z Baker Street. Badaniem tej tajemniczej sprawy zajął się niemiecki detektyw Wendel Scherer. Przeprowadzone przez niego dochodzenie doprowadziło do skazania wdowy po piekarzu i jej kochanka – czeladnika z mężowskiej piekarni.

Image by fxquadro on Freepik
Doyle in 1914, Wikipedia, Domena publiczna

Fryzjer i detektyw

Detektywa Scherera uważają za pierwowzór Sherlocka Holmesa bohatera kilkudziesięciu opowieści kryminalnych Arthura Conan Doyle’a (1859-1930). Teoria zbrodni popełnionej na piekarzu z Baker Street żywo przypomina holmesowskie rozwiązania zagadek kryminalnych. Zwraca się także uwagę na podobieństwo nazwisk prawdziwego i powieściowego detektywa. “Scherer” to stara forma niemieckiego słowa “Haarschneider”, czyli fryzjer. W przekładzie na gwarę londyńską brzmi to “Shearlocks”. Od tego do imienia Sherlock pozostaje już tylko jedno pociągnięcie pióra.

Arthura Conan Doyle'a (1859-1930)
Arthur Conan Doyle (1859-1930) projektując postać Sherlocka Holmesa inspirował się prawdziwymi postaciami.

Przy ul. Baker Street

Natomiast nazwisko bohatera Conan Doyle’a pochodzić ma od znanego w Anglii pisarza amerykańskiego Olivera Wendella Holmesa (1809-1894). Zauważmy, że i niemiecki detektyw miał na imię Wendell. Przypomnijmy również, że Wendel Scherer zajmował się zbrodnią popełnioną przy londyńskiej Baker Street, a więc tam, gdzie w domu oznaczonym nieistniejącym nigdy numerem 221b umieścił Conan Doyle mieszkanie swojego bohatera. Okazało się jednak, że jest jeszcze w Londynie druga Baker Street, w robotniczym kwartale St. Luke. Elegancki detektyw nie mógł jednak zamieszkać w dzielnicy biedoty. I dlatego Conan Doyle wybrał tę lepszą Baker Street, w dzielnicy St. Marylebone. Zatem do pewnego stopnia możemy odpowiedzieć twierdząco, czy Sherlock Holmes jest prawdziwy.

Powieści i opowiadania

Conan Doyle napisał łącznie 56 opowiadań oraz cztery powieści o detektywie: Studium w szkarłacie (1887), Znak czterech (1890), Pies Baskerville’ów (1902, rok wcześniej ukazywała się w odcinkach w “The Strand Magazine”) oraz Dolina trwogi (1915, również najpierw w odcinkach, w czasopiśmie). Wszystkie powieści są dostępne w serwisie Wolne Lektury.