Czym jest margaryna? Na polecenie cesarza Napoleona III pewien francuski chemik rozwiązał problem niedostępnego dla biednych masła.
Image by pvproductions on FreepikHippolyte Mège-Mouriès Wikipedia, Domena publiczna
Napoleón III, Wikipedia, Domena publiczna
Hippolyte Mège-Mouriès i Napoleon III Bonaparte
Przed ponad 150 laty uczony francuski Hippolyte Mège-Mouriès (1817-1880) uzyskał krajowy i zagraniczne patenty (1869, 1873) na substytut masła nazwany margaryną. Ten nowy artykuł spożywczy opracował w odpowiedzi na apel cesarza Napoleona III Bonaparte (1808-1873), wyznaczającego nagrodę dla twórcy taniego tłuszczu, który zastąpiłby raczej niedostępne dla biednych masło.
Mége-Mouriés był chemikiem, który już przedtem wsławił się badaniem i zwalczaniem chorób winnej latorośli. Interesowała go również chemia spożywcza, zajmował się problematyką rafinacji cukru i konserwowania owoców oraz ich przetworów. Zajmował się także oszczędnościami w wypiekaniu chleba.
Margaryna cenna jak perła
Stworzona przez niego margaryna stanowiła mieszaninę łoju wołowego i mleka, a ponieważ miało perlisty połysk, stąd powstała nazwa tego produktu. Przeinaczono mianowicie greckie słowo marga- oznaczające perłę, sięgając jeszcze wtedy nieco na wyrost do symbolu wielkiej wartości. Dopiero w ciągu stulecia udoskonalono receptury i technologię produkcji margaryny, które zadecydowały w końcu o jej karierze. Tłuszcz, który powstał jako namiastka masła, stał się w ostatnich dziesięcioleciach pełnowartościowym artykułem spożywczym. Obecnie wytwarzamy go prawie wyłącznie z mieszaniny olejów roślinnych z odpowiednimi dodatkami.
Własności smakowe i odżywcze sprawiły, że dawny zastępnik dla biednych znalazł trwałe miejsce na wielu stołach. Tym bardziej że zawartość w nim tzw. utwardzonych tłuszczów nienasyconych wysuwa nawet margarynę przed masło jako zdrowszą. Również jako mniej zagrażającą gromadzeniu się w organizmie szkodliwego cholesterolu.