Czym zajmuje się malakologia

Czym zajmuje się malakologia? To nauka o mięczakach. Malakolodzy sklasyfikowali ponad 130 tysięcy żyjących gatunków.

Image by wirestock on Freepik

Mięczaki

Stanowią więc one najliczniejszą grupę zwierząt tuż po owadach. Tylko nieliczne gatunki utraciły w toku ewolucji częściowo lub całkowicie swoje muszle. Tak więc można by prawie na sto tysięcy określić liczbę różnych muszli. W rzeczywistości rozmaitość ta jest znacznie większa. Ponieważ istnieją różnice nawet w obszarze jednego gatunku, a specjaliści twierdzą, że nie ma dwóch muszli identycznych. Najwięcej odmian istnieje wśród gatunków, których muszle mają właściwość uzupełniania swojego tworzywa odpadkami zalegającymi dna mórz i oceanów. Na przykład cząstkami korali, kamyków, minerałów,

Muszle

Mięczaki (mollusca) to nazwa wywodząca się od łacińskiego mollis – “miękki”. Tworzywem ich muszli jest głównie wapno, stanowiące wydzielinę nabłonka tzw. płaszcza. Płaszcz to skorupopodobna fałda grzbietowa, pokrywająca czasem całe ciało mięczaka. U wielu gatunków następuje uzupełnienie muszli wraz ze wzrostem mięczaków.

Barwy

Komórki pigmentowe tworzą bogate zabarwienie i wzorzyste desenie muszli. Przypuszcza się, że wpływ na tworzenie się tych deseni ma pożywienie mięczaka. Jak również temperatura wody i ilość światła słonecznego. Jednak mechanizm ich powstawania nie został dotąd rozszyfrowany. W pewnych przypadkach mamy do czynienia ze znanym wśród zwierząt ochronnym naśladowaniem środowiska. Stwierdzano też jednak, że najbardziej kolorowe gatunki żyją w mrocznych głębiach oceanów, a aktywność przejawiają głównie w porze nocnej. Oto odpowiedź na nasze pytanie: czym zajmuje się malakologia? Warto odwiedzić stronę Stowarzyszenia Malakologów Polskich.