Serial, którego mi brakowało. Sprawny kryminał, ekscentryczni arystokraci, mnóstwo czarnego humoru. Dżentelmeni Netflix znowu mnie zaskoczył.
The Gentlemen, reż. G. Ritchie, USA, Wielka Brytania 2024.
Premiera na Netflixie 7.03.2024. 8 odcinków. Serial kryminalny, komediowy.
8 odcinków brytyjskości
Wojskowy Eddie Halstead (Theo James) nieoczekiwanie dziedziczy po swoim ojcu majątek. Rezydencję, kolekcję wybornych win i 15 tys. akrów (6 tys. hektarów). I jeszcze coś: tytuł księcia Halstead. Dlatego jego starszy brat Freddy Halstead (Daniel Ings), prawowity potomek kilkusetletniego rodu jest wściekły. Tyle że ewidentnie nie nadaje się do roli Jego Łaskawości, jak zwykli zwracać się do księcia. Uzależniony od kokainy, zadłużony w mafijnym klanie Scouse ściąga na rodzinę kłopoty. Jak spłacić brata, ocalić mu życie, ale i zachować, a potem utrzymać posiadłość? – zastanawia się Eddie. Tymczasem w majątku potajemnie działa podziemna plantacja marihuany (ang. weed-growing empire). Na wielką skalę. Inny mafijny boss Bobby Glass (Ray Winstone) miał układ ze zmarłym ojcem nowego księcia. Interesu dogląda obecnie córka Susie (Kaya Scodelario). I tak zaczyna się niebywała historia Dżentelmenów, komedii kryminalnej z czarnym humorem.
Dżentelmeni Netflix proponuje historię, w której zobaczymy przekrój brytyjskiego społeczeństwa. Bardzo bogaci arystokraci w ich wielkich zamkach otoczonych parkami i ziemią o ogromnym areale. Znudzeni, przyzwyczajeni do tradycji rodowych, a jednocześnie rozrywkowi do granic. Ekscentrycy, często uzależnieni, wpadający w hazardowe długi i inne wszelkie nadużycia. Do tego brytyjskie niziny, półświatek rodem z Liverpoolu, lojalność społeczna. I to wyspiarskie poczucie humoru, zdystansowane, nieco intelektualne i równie sprośne. Czasem mające wywalone na wszystko. Jeśli połączyć to z pomysłową fabułą kryminalną, mamy rozrywkę wysokiej klasy. Wyrafinowanie i agresję – jak wskazuje tytuł pierwszego odcinka.
Guy Ritchie twórca serialu Dżentelmeni Netflix
Produkcja wiele zawdzięcza geniuszowi reżysera. To Guy Ritchie (1968-), brytyjski reżyser i scenarzysta. I po części ma korzenie szlacheckie osiągnięte w dość nietypowy sposób, co w jakiś sposób koresponduje ze wspomnianą brytyjskością serialu. Jego matka Amber Mary i ojciec John Vivian Ritchie, byłego żołnierza Seaforth Highlanders i dyrektora ds. reklamy rozwiedli się. Potem ojciec ożenił się ponownie z Shireen Ritchie, baronową Ritchie z Brompton, modelką, polityczką i dożywotnim parem. A matka ponownie wyszła za mąż za barona Sir Michaela Leightona.
Ze spraw prywatnych przede wszystkim jest kojarzony jako mąż Madonny (1958-). W 2000 roku (sierpień) urodził się ich syn Rocco John, potem wzięli ślub (listopad). Potem adoptowali Davida Bandę Mwale Ciccone Ritchie w 2005 roku, którego matka zmarła przy porodzie. Sprawa wywoływała kontrowersję na wyspach, bo nie do końca dopilnowano procedur prawnych. Madonna i Ritchie rozwiedli się w 2008 roku. Z dokonań artystycznych warto wspomnieć o reżyserii Sherlocka Holmesa z 2009 i 2011 roku (Gra cieni) czy też Aladynie z 2019 roku. W tym samym Ritchie zaprezentował również Dżentelmenów w wersji filmowej, stąd obecny serial jest uznawany za spin-off tego projektu. Czyli kontynuacji na bazie innego utworu.
Dżentelmeni Netflix proponuje historię, w której zobaczymy przekrój brytyjskiego społeczeństwa. Bardzo bogaci arystokraci w ich wielkich zamkach otoczonych parkami i ziemią o ogromnym areale. Znudzeni, przyzwyczajeni do tradycji rodowych, a jednocześnie rozrywkowi do granic.
Obsada z polskim akcentem
Obsada serialu jest wyborna, choć to mniej znani aktorzy i aktorki. Susie Glass gra Kaya Scodelario (1992-) brytyjska aktorka i modelka, znana m.in. z produkcji Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara w reż. Joachima Rønninga i Espena Sandberga z 2017 roku. Biegle mówi po portugalsku, ponieważ jej matka jest Brazylijką, a ojciec Anglikiem. Jednak sławę zyskała dzięki serialowi Kumple (Skins) o nastolatkach z Bristolu z 2007 roku. Mamy też polski akcent, ponieważ rolę Tommy’ego Dixona z rodziny Scouse odgrywa Peter Szymon Serafinowicz (1972-). Urodzony w Liverpoolu angielski aktor, komik i scenarzysta ma polskie korzenie. Syn budowlańca Szymona Serafinowicza Jr. oraz pracowniczki poczty Catherine, z domu Geary.
Przede wszystkim pierwszoplanowy Theo James (1984-), angielski aktor i muzyk buduje historię serialu. Łączy te różne brytyjskie klasy w jednej postaci. Przełomem w jego karierze była rola Tobiasa „Four” Eatona w filmie Niezgodna (Divergent) w reż. Neila Burgera z 2014 roku. Potem w jej kontynuacjach: Zbuntowana (Insurgent) z 2015 roku i Wierna (Allegiant) z 2016 roku.
Dżentelmeni Netflix gdzie kręcono?
Serialowa posiadłość Halsteadów to tak naprawdę Badminton House. Duży wiejski dom znajdujący się w zabytkowym budynku w Badminton w Gloucestershire w Anglii. Od końca XVII wieku jest główną siedzibą książąt Beaufort. Dom, od którego wzięła się nazwa badmintona, położony jest na terenie o powierzchni 52 tys. akrów (21 tys. hektarów). W konsekwencji posiadłość wpisano do Rejestru Zabytkowych Parków i Ogrodów. Badminton House kojarzy się również z polowaniami na lisy. Ponieważ kolejni książęta Beaufort lubowali się w tej niezbyt pochlebnej rozrywce.
To tutaj również mieszkała podczas II wojny światowej królowa Maria Teck (1867-1953), wdowa po Jerzym V (1865-1936) z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha (późniejsi Windsorowie). W Badminton House można zarezerwować wesela i przyjęcia. Okazjonalnie można wynająć domy i chaty na osiedlu. Na terenie posiadłości kręcono również niektóre sceny z filmów Okruchy dnia (The Remains of the Day) w reż. Jamesa Ivory’ego z 1993 roku, 28 dni później (28 Days Later) w reż. Danny’ego Boyle’a z 2002 roku czy też Pearl Harbor w reż. Michaela Baya z 2001 roku.