Filmy o boksie i miłości Бой с тенью 2

Filmy o boksie i miłości – mój prywatny ranking i studium Бой с тенью (Walka z cieniem), rosyjskiej trylogii bokserskiej.

Filmy bokserskie zajmują szczególnie miejsce w kinematografii sportowej. Może dlatego, że dobrze ilustrują walkę z własnymi słabościami i trudnościami życia. Motywem tej walki jest szeroko rozumiana miłość – nie tylko jako związek między ludźmi, ale szerszej jako oddanie się pewnym wartościom.

Filmy o boksie i miłości – ulubiony film

1. Бой с тенью (Walka z cieniem), reż. A. Sidorow, Rosja 2005

Filmy o boksie i miłości
Бой с тенью (Walka z cieniem), reż. A. Sidorow, Rosja 2005.

To nie jeden film, ale trylogia bokserska. Wydała mi się szczególnie interesująca, ponieważ prezentuje boks z perspektywy azjatyckiej, a nie amerykańskiej. Więcej w tej opowieści duchowości, a nie samej dyscypliny sportowej, dlatego przygotowałem bardziej pogłębione studium Walki z cieniem do jednego z naszych wspólnych zbiorów w serii Film z klapsem. Urzekły mnie odniesienia do Psalmów, poezji Błoka, dramatów Szekspira, filmów Chaplina i Bresta, obrazów Wierieszczagina, dlatego analizowane filmy mają wyjątkowe, ukryte piękno.

Butkiewicz M. (red.), 2022, Film jako emanacja piękna, Warszawa.

Mój ranking 5 filmów o boksie i miłości

O pierwszym miejscu już opowiedziałem, natomiast poniżej prezentuję kilka innych propozycji mojego top of the top. Wybrałem tradycyjnie bardzo subiektywnie, dlatego na liście brakuje klasycznych pozycji jak Wściekły byk (1980) w reż. Martina Scorsese, serii o Rockym i Creedzie czy też polskiego Boksera (1966) w reż. Juliana Dziedziny. Filmy o boksie i miłości w różny sposób prezentują to połączenie, dlatego warto przede wszystkim zwracać uwagę na duchową walkę i konflikty wartości w oglądanych obrazach.

2. Cinderella Man (Człowiek ringu), reż. R. Howard, USA 2005

Cinderella Man (Człowiek ringu), reż. R. Howard, USA 2005.

Wielu z nas zastanawia się jak utrzymać rodzinę w czasach kryzysu, dlatego opowieść o Jamesie Braddocku (1905-1974) szczególnie motywuje do walki. Poświęcenie dla bliskich, odpowiedzialność za czyjeś życie – w rezultacie to obraz przemawiający nie tylko do zainteresowanych historią amerykańskiego boksu.

3. Mistrz, reż. M. Barczewski, Polska 2020

Filmy o boksie i miłości Mistrz
Mistrz, reż. M. Barczewski, Polska 2020.

Historia Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego (1917-1991) uczy miłości do wolności. Może dlatego, że dopiero ekstremalna sytuacja pozwala uświadomić sobie, jaką wartość ma to, co mamy i kim jesteśmy. Przedwojenny mistrz wagi koguciej trafia w jednym z pierwszych transportów do Auschwitz. Ponieważ szybko zostaje rozpoznany przez obozowych oprawców, zostaje zmuszony do toczenia walk na śmierć i życie.

4. Million Dollar Baby (Za wszelką cenę), reż. C. Eastwood, USA 2004

Million Dollar Baby (Za wszelką cenę), reż. C. Eastwood, USA 2004.

Wśród filmów o boksie i miłości ten stawia odwrotne pytania, ponieważ konfrontuje z granicą walki o życie. Dla mnie ten obraz jest kontrowersyjnym głosem na temat eutanazji, ale też nie należy zbyt mocno akcentować tego motywu. Przede wszystkim to ponowne odkrycie miłości ojcowskiej, po śmierci biologicznego rodzica.

5. Southpaw (Do utraty sił), reż. A. Fuqua, USA 2015

Filmy o boksie i miłości Southpaw
Southpaw (Do utraty sił), reż. A. Fuqua, USA 2015.

Mój ranking pięciu filmów o boksie i miłości zamykam obrazem zmagania się z własnymi demonami, ponieważ to dość częsty motyw walki w kinematografii sportowej. Trudne dzieciństwo, zakończona przedwcześnie kariera, w rezultacie nadużywanie alkoholu. To jednak nie koniec egzystencjalnych zmagań, ale jest dzięki miłości szansa ich przezwyciężenia.