Filmy o tenisie – mój prywatny ranking i studium King Richard: Zwycięska rodzina. Historia sukcesu Venus i Sereny Williams.
Nie są tak bardzo popularne, jak filmy bokserskie, może dlatego, że tenis nie kojarzy nam się z walką, a szlachetną rywalizacją. To bardziej świat brytyjskich dżentelmenów i lejdis, ze względu na koszty raczej nie dla niższych warstw społecznych. W filmach o tenisie jest równie sporo życiowej lekcji, co w innych produkcjach sportowych, ale też zabiegania by była to rozrywka egalitarna – dla wszystkich.
Filmy o tenisie – ulubiony film
1. King Richard (King Richard: Zwycięska rodzina), reż. R. M. Green, USA 2021
Miałem okazję analizować ten film do jednego z naszych zbiorów z serii Film z klapsem. Choć to bardziej hagiografia Richarda Williamsa (1942-), ojca dwóch wybitnych tenisistek Venus (1980) i Sereny (1981). Niezależnie od tego, jak bardzo jego wizerunek różni się od faktycznego – co również studiowałem – jest to uniwersalna opowieść o mądrości życiowej i byciu tatą. A także intrygujące, niemal religijne odwołanie do tradycji “królewskiej”, choć trudno jednoznacznie wskazać, kiedy Williams jest dyktatorem, a kiedy dobrym ojcem. Zapraszam do lektury.
Mój ranking 5 filmów o tenisie
Moje pierwsze miejsce już przedstawiłem, zatem pora na pozostałe 4 tytuły. Wybrałem jak zwykle subiektywnie, ponieważ te obrazy pozostały w mojej pamięci na dłużej.
2. Borg vs. McEnroe (Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem), reż. J. M. Pedersen, Szwecja, Dania, Finlandia 2017
Film, który również miałem okazję analizować w osobnym opracowaniu. Historia rywalizacji dwóch wybitnych tenisistów Björna Borga (1956-) i Johna McEnroe’a (1959-) i ich pojedynku na kortach Wimbledonu w 1980 roku, a przede wszystkim studium charakterów sportowych. Obraz o niebywałym ładunku emocjonalnym, dlatego warto przyjrzeć się jemu bardziej dogłębnie. Zapraszam do lektury.
3. Battle of the Sexes (Wojna płci), reż. J. Dayton, V. Faris, USA, Wielka Brytania 2017
Opowieść o Billie Jean King (1943-), legendarnej tenisistce i aktywistce zainteresuje nie tylko fanów szlachetnego sportu. Może dlatego, że historia dotyczy odkrywania własnej tożsamości seksualnej, ale przede wszystkim jest zapisem walki o równe prawo do rywalizacji. Status kobiet i mężczyzn nie jest równy w wielu dyscyplinach sportowych, w rezultacie nadal mamy pewną dyskryminację i stereotypy medialne.
4. Córka trenera, reż. Ł. Grzegorzek, Polska 2018
Jeśli już mówimy o ojcach – trenerach sportowych, to ten obraz wydaje się dobrym uzupełnieniem Kinga Richarda. Film o dorastaniu nastolatek, ale też o granicach między sportem a życiem, jak też o traktowaniu swojego ojca jak przyjaciela. Lekkie, ale dające do myślenia kino.
5. Wimbledon, reż. R. Loncraine, Wielka Brytania, Francja 2004
Na koniec coś zdecydowanie lekkiego, choć tematycznie film wpisuje się we wszystkie powyższe wątki, rywalizacja płci, ojcostwo i emocje. Komedia romantyczna ze sportem w tle jakich wiele, ale jednak pozostawia pewien ślad w umyśle.