Ile jest dni w ciągu roku

Ile jest dni w ciągu roku? Nauka: zależy, o jakim roku mówimy, kalendarzowym, juliańskim, księżycowym czy gwiazdowym.

To z pozoru błahe pytanie, bo zwykle powiemy 365 dni, a w roku przestępnym 366. Dzień to kluczowe pojęcie dziennikarstwa, stąd przecież nazwa naszej branży. W ramach zajęć z popularyzacji nauki poszukujemy soft newsów i rozwinięcia rozmaitych kwestii. Dlatego czas zmierzyć się z 2024 rokiem. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zależy, o jak rozumiany rok chodzi.

Image by starline on Freepik
Tzw. portret tuskulański Wikipedia, CC BY 2.0
Portrait of Pope Gregory XIII Wikipedia, Domena publiczna

Rok księżycowy

Liczy 354 dni, zatem rok ten jest krótszy od roku słonecznego i trwa dokładnie 354,367 średnich dób słonecznych. W innym wyliczeniu to okres złożony z 12 miesięcy księżycowych. Taki miesiąc inaczej zwany synodycznym lub lunacją to średni czas pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca. Dlatego przyjmuje się, że trwa 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy, ok. 29,531 średniej doby słonecznej.

Kalendarzowy

365 dni. Tak jesteśmy przyzwyczajeni w kulturze. Wspólna nazwa różnych jednostek miar, zwykle czasu. Co do zasady jest to odstęp między dwoma jednakowymi położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy, dlatego ta właśnie rachuba jest podstawą kalendarzy, które dzielą czas zależnie od zjawisk atmosferycznych: cyklu zmian pór roku i zmian faz Księżyca. Słowo kalendarz pochodzi od łac. calendae, tj. pierwszy dzień miesiąca.

Przestępny

366 dni. Starano się dopasować rok kalendarzowy do roku zwrotnikowego, dlatego zwiększono liczbę wybranych lat w stosunku do nieprzestępnych (365 dni). Występuje wyłącznie w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca lub o rachubie kombinowanej (Księżyc i Słońce). Przykłady lat przestępnych: 2016, 2020, 2024, 2028 czy 2032.

Rok juliański

Średni czas trwania roku juliańskiego to 365,25 dnia. Kalendarz juliański obowiązywał w Polsce do 1582 roku. To kalendarz słoneczny opracowany na polecenie Juliusza Cezara (100-44 p.n.e.) – przez greckiego astronoma Sosygenesa z Aleksandrii (I w. p.n.e.). W konsekwencji wprowadzony w 45 roku p.n.e. jako obowiązujący w państwie rzymskim.

Rok słoneczny

365 dni 5 godzin 48 minut 46 sekund. Zwany też zwrotnikowym, krótszy od gwiazdowego. To czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca przez punkt równonocy wiosennej tzw. punkt Barana.

Gwiazdowy

365 dni 6 godz. 9 min. 10 sekund. Rok syderyczny (łac. sidus gwiazda), ponieważ to czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca na tle tych samych gwiazd.

Anomalistyczny

365 dni 6 godz. 13 min. Czas potrzebny do odbycia przez Ziemię drogi od jednego do drugiego peryhelium. To punkt na orbicie ciała niebieskiego obiegającego Słońce, który znajduje się w miejscu największego zbliżenia. W rezultacie przeciwieństwem peryhelium jest aphelium.

Rok gregoriański

365 dni, 5 godz. 49 min. 12 sek. Bardziej precyzyjny w rachubie od juliańskiego kalendarz słoneczny. Został wprowadzony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII (1502-1585) bullą Inter gravissimas. W wyniku reformy ominięto 10 dat dziennych, od 5 października 1582 do 14 października 1582, co miało na celu skorygowanie powstałego opóźnienia w kalendarzu juliańskim. Kalendarze jak widać to też pewne narzędzia władzy politycznej, symbole panowania nad czasem i ludźmi, nad historią.