Kiedy w Polsce pojawiła się kawa? Tradycje kawowe w Polsce nie są stare. Sprowadzono do nas kawę w XVII wieku.
Image by chevanon on FreepikArtykuły “medycynalne”
Nazywano ją wtedy “koffe” lub “kaffa” i na początku odnoszono się do tego napoju nieufnie. W kalendarzu lekarza Tomasza Ormińskiego z początku XVIII w. kawę nazywano “bobem arabskim”. Lekarz wspomina także o liściach zwanych “theae”, czyli o herbacie, jako “artykule medycynalnym”.
Tomasz Ormiński to mało znana postać. Zmarł w 1735 roku, był profesorem Akademii Zamojskiej, X infułatem zamojskim. Przede wszystkim zasłynął z autorstwa i wydawania kalendarzy. Ten interesujący gatunek – współcześnie na zajęciach ćwiczymy m.in. pisanie kalendariów – zawierał wówczas różne astrologiczne wzmianki i próby prognozowania przyszłości. Ale też można odnaleźć pytania egzystencjalne: czy zdrowi będziemy? Czy chleb mieć będziemy?
Jan III Sobieski
Tak naprawdę Europa zawdzięcza kawę polskiemu królowi Janowi III Sobieskiemu (1629-1696). 12 września 1683 roku pokonuje pod Wiedniem armię Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy (1634-1683). Tureckie ziarna kawy stały się łupem wojennym. Dużą rolę odegrał tutaj Jerzy Franciszek Kulczycki (1640-1694), tłumacz z języka tureckiego, dyplomata i żołnierz Jana III Sobieskiego. To on według legendy założył w 1684 roku Wiedniu jedną z pierwszych kawiarni. Zur Blauen Flasche, czyli Dom pod Błękitną Butelką.
Kawa dla królów
Już wkrótce po przywiezieniu do nas kawy, jeszcze za panowania Sasów, otwarto w Warszawie pierwszy Kafehaus – kawiarnię przy Placu Żelaznej Bramy, nieopodal dawnego Pałacu Saskiego. Bywał tam tylko dwór królewski. Nadal w tej okolicy funkcjonuje wiele kawiarni m.in. Dobry Wycisk. Tak więc to, kiedy w Polsce pojawiła się kawa to jedno, a jak w końcu stała się powszechnym napojem – drugie. Pytania z kalendarza dają do myślenia. Zatem jutro idziemy na kawę.