Kim są jastrzębie

Kim są jastrzębie? Często stosowane określenie w polityce i na giełdzie. Pochodzi z okresu wojny USA z Wielką Brytanią (1812-1814).

An awe-inspiring hawk in the wild, Pixexid.com, CC BY 4.0 DEED
Henry Clay Sr, Wikipedia, Domena publiczna
John C. Calhoun, Wikipedia, Domena publiczna
Tecumseh, Wikipedia, Domena publiczna

Amerykanie kontra Brytyjczycy

Określenie “Jastrzębie” nadawane wojskowym i politykom, reprezentującym agresywną postawę wojenną ma dość długą tradycję historyczną. W czerwcu 1812 roku Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem było zagarnięcie ziem, leżących na północny zachód od granic USA. Jednak dostęp do tych terenów w rejonie rzeki Ohio i Wielkich Jezior zamykała konfederacja plemion indiańskich. W konsekwencji zjednoczonych przez ostatniego z wielkich przywódców tego narodu Tecumseha (1768-1813). Indian wspomagali Brytyjczycy, wykorzystujący konfederację również dla ochrony południowych granic Kanady.

Nowe pokolenie polityków

W Izbie Reprezentantów w USA doszło wówczas do głosu nowe pokolenie polityków amerykańskich. Głównie kierowane przez Henry Claya Seniora (1777-1852) z Kentucky oraz Johna C. Calhouna (1782-1850) z Południowej Karoliny. Przeciwstawiali się oni wpływom tych starszych polityków, którzy przyjmowali zachowawczą postawę. Uważali, że wobec zaangażowania Wielkiej Brytanii w wojnach napoleońskich w Europie nie należy stwarzać Londynowi dodatkowych trudności na kontynencie północnoamerykańskim. W rezultacie grupa Claya i Calhouna uzyskała nazwę War Hawks. Zatem mamy już pewną odpowiedź na pytanie, kim są jastrzębie. Tutaj z przymiotnikiem “wojenne”.

Tecumseh
Biorący udział w wojnie po stronie Brytyjczyków wódz indiański Tecumseh.

Bilans konfliktu

“Jastrzębie” doprowadzili do wypowiedzenia wojny Anglikom. W konsekwencji dwuletnia wojna ta zakończyła się rozbiciem konfederacji indiańskiej, śmiercią Tecumseha oraz wyparciem Wielkiej Brytanii z południowych wybrzeży Wielkich Jezior. Formalnie zakończył ją traktat gandawski z 1814 roku. Od nazwiska czwartego prezydenta USA bywa też nazywana wojną Jamesa Madisona (1751-1836) lub wojna 1812 roku (ang. War of 1812).