O czym można napisać reportaż

O czym można napisać reportaż? Przede wszystkim o ludziach. Kilka proponowanych tematyk i porad dla początkujących dziennikarzy.

Lubimy czytać o ludziach. Interesują nas ich biografie, egzotyczne podróże czy wojenne losy. Co więcej, im bardziej błaha wydaje się tematyka reportażu, tym ciekawszy tekst powstaje. Dlatego proponuję pisać o lokalności, o naszych sąsiadach, ich codziennej pracy, pasjach w czasie wolnym.

Image by Freepik

Reporter a reportażysta

Przez dwa lata byłem reporterem lokalnym w Otwocku. To najlepsze dziennikarskie doświadczenie, jakie mnie spotkało. Potem zająłem się publicystyką edukacyjną, w końcu pracą akademicką. Reporterstwo nauczyło mnie człowieka i języka. Przekonałem się, że każdy jest ciekawy i warty opisania. Kilka razy udało mi się być reportażystą, przygotować nie tylko proste teksty, które były naszą informacyjną codziennością, ale szczególnie napisane opowieści o ludziach z literackim podejściem.

Reportaż – gatunek pogranicza

Mówimy, że reportaż to jednocześnie informacja, publicystyka i literatura faktu. Opisujemy czyjeś losy, zbieramy wiadomości, prowadzimy wywiady. W reportażu pojawia się jednak ślad naszej subiektywności, przedstawiamy własny ogląd świata, stąd stajemy się publicystami, a nie tylko obserwatorami. Przez szczególny układ opowieści, zwłaszcza język prozatorski, stajemy się również literatami. To najtrudniejsze zadanie. Kiedy piszemy jako świadkowie wydarzeń, stosujemy żywy i obrazowy przekaz, jesteśmy w stanie zbliżyć się do warsztatu mistrzów.

O czym można napisać reportaż? 5 proponowanych tematyk dla początkujących

O reportażu nie raz jeszcze pewnie opowiem. Na początek chcę wspomnieć o tematach, które warto rozważyć, pisząc nasze pierwsze teksty z tego gatunku. Przede wszystkim myślimy o człowieku, z którym się spotykamy, ukazujemy jego świat.

1. Praca

Pamiętam mój ulubiony cykl reportaży z prasy lokalnej w Otwocku – My, tutejsi. Pisaliśmy o mieszkańcach miasta, ich pracy zawodowej. Dzień z panią prowadzącą kiosk, inną – zakład czapkarski, z panem zamykającym szlaban kolejowy. Ich profesje wydawały się pozornie nieinteresujące. Okazało się zupełnie odwrotnie, że codzienność i zwyczajność to tematyka wyjątkowa.

2. Hobby

Tutaj również udało się przygotować kilka interesujących publikacji. O panu gazowniku, który maluje jak holenderscy mistrzowie techniką laserunku, o innym – hodującym egzotyczne pająki i węże. Hobbystyczne teksty reporterskie nauczyły mnie otwartości na ludzi. Okazało się, że obok nas mieszkają pasjonaci, choć na co dzień wykonują zwyczajne zawody. Po godzinach zamieniają się w artystów i kolekcjonerów.

3. Podróże

Reportaż wyłonił się z podróżowania, ponieważ to dobry zapis doświadczeń międzykulturowych. Spotykanie innego człowieka, podobnego, ale różnego w obyczajach, sposobie ubierania się, jedzenia czy zabawy. Okazało się również, że reportaże podróżnicze dobrze sprawdzają się w regionalnej prasie. To zarówno przekazy o dalekich krajach, jak i o polskiej turystyce np. o Niedzieli Palmowej w Łysych.

4. Konflikty

Druga, ważna tradycja reporterska to opisywanie konfliktów międzyludzkich, stąd popularność reportażu sądowego czy wojennego. Spór jest atrakcyjny dla czytelnika. Trzeba zawsze pokazać dwie strony, ponieważ to wysłuchanie racji pozwala zbliżyć się do prawdy – do ewentualnego rozwiązania konfliktu. Pełnimy tutaj szczególną misję dziennikarską, stając się adwokatami – obrońcami słabszych.

5. Interwencje

Z konfliktami wiąże się inna, szczególna tematyka reporterska. To interwencja dziennikarska, która polega na opisywaniu spraw beznadziejnych z punktu widzenia pokrzywdzonego. Często wchodzimy tam, gdzie zawiodły instytucje państwa, gdzie ktoś został niesprawiedliwie potraktowany przez urząd. Są to również interwencje w sprawie nadmiernego cierpienia, głównie nieuleczalnej choroby czy doznanej przemocy. Opisujac trudne losy, pomagamy innym w podobnej sytuacji.