Skąd wywodzi się tatuaż

Nieprawda, że ma dużo wspólnego z więzieniem. Nie kłóci się z religią monoteistyczną. Skąd wywodzi się tatuaż? I czemu służy?

Image by freepik

Polinezja, Irlandia

Słowo tatuaż pochodzi z języka polinezyjskiego. Marynarze polinezyjscy, francuscy i brytyjscy wnieśli do tej sztuki elementy egzotyki, wzbudzając jednocześnie w Europie sensację swoimi wspaniałymi rysunkami na skórze. Dlatego głośny stał się Irlandczyk James O’Connel (zm. 1854), który występował w latach 30. XIX wieku na scenie nowojorskiego Franklin Theatre, demonstrując wystawę tatuażu na całym ciele. Jeszcze słynniejszy był Książę Constantine (ur. 1833), zwany Człowiekiem z Galerią Obrazów, którego pokazy organizował znany przedsiębiorca cyrkowy Phineas Taylor Barnum (1810-1891). Ciało Constantine’a pokryte było podobno 388 rysunkami. Żeńskim fenomenem tatuażu była Pictura, uczennica Księcia Constantine’a.

Wielką popularnością cieszył się utworzony w Muzeum Amerykańskiej Sztuki Ludowej w Nowym Jorku dział tatuażu, w którym można było obejrzeć m.in. zrekonstruowany salon tatuowania z igłami, barwnikami i szablonami motywów. Popularność ta wynikała głównie z zainteresowań kiczem tatuażowych rysunków i haseł oraz wciąż jeszcze aktualną egzotyką tej sztuki.

Jak usunąć tatuaż? Laserem

Usunięcie tatuażu jest trudne. Za pomocą promienia lasera. Tę samą technikę stosują dermatolodzy również w celu usunięcia przyrodzonych purpurowych plamek na ciele. Wykorzystano laser jako skuteczny instrument, ponieważ jego promienie absorbowane są szczególnie przez te fragmenty skóry, w których wytworzyło się dużo ciemnego pigmentu. W rezultacie niszczą one niepożądaną tkankę, w której miejsce tworzy się strupek odpadający po krótkim czasie. Zaczerwienienie skóry znika następnie po 3-4 tygodniach, a później formuje się gładka, biała blizna.

Stereotypy o tym, skąd wywodzi się tatuaż

To jednak dość mocno osadzone w starożytności biblijnej podejście (Kpł 19, 28). Jeszcze bardziej kolczyki w uchu (Wj 21, 6). Piercing jest wprost niewolniczy, ponieważ noszenie ozdoby na ciele łączy człowieka z tym, komu służy. Dlatego też i kwestia tatuażu bywa tak kontrowersyjna. Ponieważ wiąże się ze starożytnym wypalaniem znamion niewolnikom, stąd ma konotacje więzienne. Jednak wydaje się, że to współcześnie tylko stereotypy, czyli pewne uproszczenia myślowe, które pomagają nam zrozumieć i oceniać świat. W konsekwencji tatuaż stał się w kulturze bardziej ozdobą ciała, a nie znakiem przynależności czy niewoli. Podobnie jak kolczyki.