Skąd wzięła się nazwa dolar?

Skąd wzięła się nazwa dolar? Pochodzi od niemieckiego talara – dużej srebrnej monety, używanej w księstwach niemieckich od XVI w.

Image by jannoon028 on Freepik

Kopalnia srebra w Joachimsthal

Hrabia Stefan Schlick (1487-1526) zaczął bić monetę w 1518 roku w miejscowości Joachimsthal. Dwa lata wcześniej uruchomiono tutaj kopalnię srebra, w rezultacie nowe pieniądze nazwano od miejsca pochodzenia Joachimsthaler. Nazwę tę skrócono następnie do Thaler, co później jako taler i wreszcie talar rozeszło się po całej Europie. Anglicy nazwali go z angielska dolar, w rezultacie w tej postaci stał się nazwą waluty amerykańskiej. Na Rusi odrzucono natomiast człon -thaler i od członu pierwszego zwano tam monety obiegowe w XVI i XVII w. Stąd jefimki od joachimki.

Korony, halerze i floreny

Nurtuje nas nie tylko pytanie: skąd wzięła się nazwa dolar? Monety nazywano albo od wyobrażonych na nich elementów. Na przykład krzyża (krajcary, korony), albo od miejscowości, gdzie je zaczynano bić. I tak halerz pochodzi od Schwabisch Hall, floren od Florencji, a reński od Renu. Joachimsthal to niemiecka nazwa czeskiego Jáchymova. Po polsku: Jachimowa, miejscowości w okolicy Karlovych Varów, leżącej u podnóża Rudaw nad Bystrzycą. Z tamtejszej rudy smołowcowej o znacznej zawartości uranu i radu Maria Curie-Skłodowska wyodrębniła w 1898 roku nowy pierwiastek: rad.