Światowy Dzień Radia obchodzimy od 2012 roku. To inicjatywa UNESCO, bo radio to część naszego światowego dziedzictwa kultury.
Wszystko zaczęło się w Hiszpanii, gdzie w 2010 roku Akademia Radia Hiszpańskiego (hiszp. Academia Española de la Radio) wpadła na pomysł, aby ustanowić święto radia. Wniosek trafił do UNESCO, czyli organizacji ONZ zajmującej się kulturą i edukacją, a rok później został oficjalnie zaakceptowany. Pierwsze obchody Światowego Dnia Radia zorganizowano 13 lutego 2012 roku. Celem święta jest zwrócenie uwagi na znaczenie radia jako środka przekazu. Radio jest ważne zarówno w krajach bogatych, gdzie stacje radiowe korzystają z nowoczesnych technologii, jak w biedniejszych, gdzie radio pomaga ludziom w rozwoju. Dlaczego 13 lutego? Bo tego dnia w 1946 roku rozpoczęła nadawanie rozgłośnia Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Image by FreepikDlaczego radio jest takie ważne?
Wydawałoby się, że to internet jest głównym medium ludzkości. Tymczasem to radio nadal dociera do większości mieszkańców Ziemi, niezależnie od geografii i sytuacji społeczno-politycznej. To środek przekazu także dla tych, którzy nie potrafią jeszcze czytać, stąd bardziej uniwersalne od www i social mediów. Ma w sobie wiele niezwykłych cech. Nie tylko dostarcza informacji, edukacji i rozrywki, ale przede wszystkim budzi wyobraźnię i buduje wokół siebie społeczności. Dziś to głównie muzyczny środek przekazu, dostosowany do określonych gustem i wiekiem audytoriów. O radiu będziemy nie raz rozmawiać w ramach tegorocznych zajęć z Mediów w Polsce.
Pomimo rosnącego wpływu internetu i portali społecznościowych, radio w dalszym ciągu jest głównym źródłem informacji i rozrywki – szacuje się, że słucha go ponad 4 miliardy ludzi.
Audrey Azoulay, Radio: A century informing, entertaining and educating, UNESCO, 2024.
Jak obchodzić Światowy Dzień Radia?
Sposobów jest wiele, przede wszystkim posłuchajmy naszego ulubionego radia. Może złóżmy życzenia komuś, kto pracuje w radiu. Jeśli jesteśmy nauczycielami, to warto w niedalekiej przyszłości zorganizować wycieczkę szkolną do regionalnej rozgłośni. Np. z okazji innego święta, ponieważ 11 kwietnia obchodzimy w Polce nasz krajowy Dzień Radia. Ten rok wydaje się wyjątkowy dla historii tego medium. Setna rocznica pierwszej transmisji radiowej na żywo z igrzysk olimpijskich w Paryżu (1924). A przecież w tym roku również Olimpiada i to w Paryżu! Wspomina o tym Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO w liście na tegoroczne święto Radio: stulecie informowania, rozrywki i edukacji.